Podmenu:Digitální audioprůvodce

Digitální vícejazyčný audioprůvodceSnahou vyšebrodského kláštera je být co nejvíce vstřícný a flexibilní i vůči jednotlivým návštěvníkům hovořící nejrůznějšími jazyky tak, jak to už ukazuje tradiční pohostinnost podle Řehole sv. Benedikta.
Proto byl k 750. výročí založení kláštera realizován už dlouho plánovaný záměr umožnit všem návštěvníkům kláštera prohlídku s výkladem v jejich rodném jazyce.
Pozn: Letos byl tento záměr vzhledem k omezeným finančním prostředkům realizován zatím jen pro jazyky německý, anglický, český a holandský. Příští rok je zamýšleno přidat i jazyk francouzský, italský, polský, ruský a maďarský.

Spouštění audioprůvodce přiblížením k obrázku na stojanuPoněvadž v regionu, kde se Vyšší Brod nachází, nelze celoročně zajistit průvodce schopné živého výkladu v různých jazycích, byl zvolen způsob využívající digitální osobní audioprůvodce, zapůjčované návštěvníkům na dobu prohlídky klášterem. Každý tento audioprůvodce obsahuje výklad ve všech jazycích a volba jazyka je jen na každém návštěvníkovi. Pro tyto audioprůvodce byla zavedena průkopnická technologie NFC (Near Field Communication) zaváděná postupně u mobilních telefonů a PDA, takže po perspektivním rozšíření standardu NFC bude stačit návštěvníkům půjčovat jen paměťovou kartu k použití v jejich vlastních mobilních telefonech.
Poněvadž na našem trhu nejsou dosud k dispozici mobilní telefony standardu NFC, které by byly stavěné na hrubé a nenáročné zacházení (neboť tyto audioprůvodce budou využívat i děti či senioři), byly nakonec zvoleny přístroje, jež byly speciálně vyvinuty pro turistické potřeby v exteriéru typu CRUSO (Berlin). Jejich nasazení zajistí dlouhodobý a bezporuchový provoz. Při použití této technologie lze postupovat po prohlídkové trase velmi pružně a jenoduše, neboť všechny informace i zdroj energie jsou umístěny v každém audioprůvodci a výklad se spouští u každého bodu na trase pouhým přiblížením audiprůvodce ke graficky vyznačenému terčíku na aktuálním zastavení skupiny. Takže stačí jen na začátku zvolit na obrazovce audioprůvodce požadovaný jazyk dotykem prstu, pak si nasadit sluchátka a vydat se se skupinou vedenou pověřeným průvodcem na fascinující prohlídku …
Cílový symbol pro spouštění výkladu audioprůvodcePozn: Ke spuštění výkladu přibližte těsně k sobě níže uvedený symbol, který vidíte jak vzadu na audioprůvodci tak na graficky zvýrazněném terčíku umístěném na každém zastavení. Audioprůvodce je vydáván na začátku prohlídky u vstupu Vaším skupinovým průvodcem a ten je také vybírá zpět na konci prohlídky.


 
© Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Klášter 137, 38273 Vyšší Brod, Czech Republic
© Design, redakční systém: Webdesignum 2009 - 2014