Podmenu:Dopravní spojení a parkování

Vítán je každý, kdo přichází v pokoji!

!!! Upozornění !!!

UZAVÍRKA KAPLICKÉ ULICE (silnice č. II/163)

Z důvodu rozšíření vozovky a potřebné výstavby chodníku do místní části Těchoraz je uzavřena Kaplická ulice ve Vyšším Brodě.

Uzavírka probíhá ve dvou etapách (uzavřen je tento úsek):

I. ETAPA: 5. 5. - 8. 6. 2014 - ÚPLNÁ UZAVÍRKA Při příjezdu do Vyššího Brodu směrem od Českých Budějovic přes Kaplici a Dolní Dvořiště je nutné využít objíždkovou trasu přes Rožmberk nad Vltavou a osadu Hrudkov (mapa objízdne trasy) - tuto objízdnou trasu mohou využít pouze automobily do 7,5 t. Objízdná trasa pro vozidla nad 7,5 t je vedena přes Český Krumlov, Větřní, Světlík, Frymburk dále do Vyššího Brodu (mapa této trasy)

Při příjezdu směrem z Lipna nad Vltavou nebo rakouského Bad Leonfeldenu se do Vyššího Brodu dostanete bez problémů. Pokud však budete chtít z Vyššího Brodu pokračovat dál na Dolní Dvořiště, Kaplici nebo České Budějovice je nutné využít objízdnou trasu přes Studánky a Horní Dvořiště (mapa objízdné trasy). Tato trasa je určena opět pouze vozidlům do 7,5 t, vozidla nad 7,5 t využívají stejnou objížďku jako v opačném směru.

II. ETAPA - 8. 6. - 5. 11. 2014 - PRŮJEZD ŘÍZEN SVĚTELNÝM SIGNALIZAČNÍM ZAŘÍZENÍM (vozidla do 7,5 t) Od 8. 6. do ukončení stavby bude upraven jeden jízdní pruh pro vozidla do 7,5 tuny. Průjezd těchto vozidel bude řízen světelným signalizačním zařízením.

Objízdná trasa pro vozidla nad 7,5 t je během II. etapy vedena také přes Český Krumlov, Větřní, Světlík, Frymburk dále do Vyššího Brodu (mapa této trasy)

 

Současný představený P. Justin Berka, OCist.

Vyšší Brod se nachází v nejjižnějším cípu Čech na česko-rakouské hranici v údolí Vltavy na začátku Šumavy. Leží 15 km západně od průsmyku, kterým vede dnes hlavní silnice E55 z Lince přes Freistadt do Českých Budějovic.

 

Pohled na klášter od řeky Vltavy

Tímto průsmykem vede také hlavní železniční trať z Lince na Prahu, přičemž v zastávce Rybník je přípoj na lokální trať - vedoucí údolím Vltavy okolo kláštera až k přehradě Lipno. Vyšší Brod je v rámci ČR nejvzdáleněji dopravně dostupné místo.
Z Vyššího Brodu je stejně daleko jak do Českého Krumlova (na severu) tak do Lince (na jihu). Nejlepší silniční trasa do Českých Budějovic nevede podle dopravního značení (romantickou cestou přes Rožmberka Český Krumlov), nýbrž přes Rybník s hlavní silnicí E55 navazující u Horního Dvořiště. Do Lince lze naopak cestovat autem přímo z Vyššího Brodu přes Studánky a Bad Leonfelden po kvalitní silnici. Do Pasova to vzdušnou čarou není také o mnoho dále, ovšem úzké lokální silnice vedoucí přes hory cestu prodlužují.


Městské parkovištěAutobusové spojení z Vyššího Brodu směřuje především do Českého Krumlova a v létě je poměrně časté, zatímco v zimě velmi řídké. Autobusem se lze též dostat do Horní Plané a do Linze s přestupem v Bad Leonfeldenu na rakouské straně. Klíčové autobusové zastávky jsou ve Vyšším Brodě dvě: a) podél hlavní silnice před náměstím naproti Městského úřadu pod řadou panelových domů, a b) na horní straně náměstí u farního kostela. Pozor! Obě jsou označovány jako „Vyšší Brod, náměstí“. Zastávka u Městského úřadu je z kláštera vzdálena cca 15 minut chůze, zatímco zastávka u farního kostela cca 25 minut.

 

Pohled na vstup u vrátnice kláštera

Železniční spojení je po celý rok pravidelné. Pozor! Ve Vyšším Brodě jsou dvě železniční zastávky dosti od sebe vzdálené: „Vyšší Brod“ (mimo aglomeraci) a „Vyšší Brod – klášter“ (pod klášterem), přičemž tato druhá je vzdálena od kláštera cca 5 minut chůze.

Vyhledání aktuálního dopravního spojení na jizdnirady.idnes.cz.
Při návštěvě kláštera autem lze vjet a parkovat v areálu kláštera před vrátnicí jen na písemné povolení kláštera. Totéž platí pro vjezd na místní silnici navazující na hlavní silnici, kdy lze zaparkovat na malém parkovišti nad areálem kláštera. Standardně lze při návštěvě kláštera zaparkovat na dvou parkovištích na břehu řeky, každé pod jedním ze dvou vchodů do klášterního areálu vzdálené cca 5 minut chůze.

 

Poplatek u parkovacího automatu je 50,-/hod pro autobus a 10,-Kč/hod pro osobní auto.


 
© Cisterciácké opatství Vyšší Brod, Klášter 137, 38273 Vyšší Brod, Czech Republic
© Design, redakční systém: Webdesignum 2009 - 2014